29. 11. 2016 / 19:30
Sál Pražské konzervatoře

„Setkání s Amadeem“ a další překvapení…

Miroslav Sekera  - klavír,
Václav Hudeček a Antonín Čonka – housle,
Petr Nouzovský - violoncello,
Kristina Fialová - viola,

Barocco sempre giovane

 

 


WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756 – 1791):
     Koncertantní symfonie pro housle, violu, violoncello
     a orchestr A dur, KV 104 (320)
     (I. Allegro (fragment)   

 

     Sonáta pro housle a klavír G dur No 25, Op. 301
     (Allegro con spirito, Allegro)

 

     Adagio a Fuga c moll K 546 
                                                                                  

JAKUB JAN RYBA (1765 – 1815):
     Koncert D dur pro housle a orchestr
     (I. Allegro)

*****                                                                                                                

JAN VÁCLAV STAMIC (1717 - 1757):
     Sinfonia A dur „Manheimská“
     (1. věta)   
       
 

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756 – 1791): 
      Koncert  č. 12 A dur KV 414 pro klavír a smyčce
     (I. Allegro, II. Andante, III. Rondeau)
                                                     
                                                                                                          


     37NDM.jpg     153YTB.gif


Jubilejní Svátky hudby pokračují mozartovskou specialitou

Pětadvacátý ročník Svátků hudby v Praze Václava Hudečka zahájil v říjnu tradičním galakoncertem v Rudolfinu s hvězdným obsazením a sálem plným nadšeného publika. V listopadu bude zavedený pražský koncertní cyklus pokračovat komornějším večerem na Pražské konzervatoři s podtitulem Setkání s Amadeem. A nebude to setkání ledajaké! Svátek s Václavem Hudečkem, Miroslavem Sekerou, Petrem Nouzovským či Kristinou Fialovou nabídne bonbonek z Mozartova odkazu – fragment jeho Koncertantní symfonie pro housle, violu, violoncello a orchestr A dur.

Mozartova Koncertantní symfonie A dur zůstává dodnes zahalena tajemstvím, je jedním z mála děl, které Mozart nedokončil. Odložil ji již po 134 taktech úvodí věty. O dokončení tohoto díla, resp. jeho první věty s tempovým označením Allegro, se pokusila řada skladatelů. Okolo roku 1870 to byl Otto Bach, který propojil mozartovskou a bachovskou hudební poetiku, ve 20. století se o totéž pokusil Robert D. Levin, Hans Ueckert či současný britský skladatel a muzikolog Philip Wilby. A právě verzi posledního jmenovaného mozartologa uvedou zmínění umělci za doprovodu Barocco sempre giovane.

Setkání s Amadeem Svátky hudby plasticky dotvoří zařazením jeho Houslové sonáty a Klavírního koncertu, čímž opět navzdory zažitým dramaturgickým schématům a klišé nabídnou svým návštěvníkům pestrou paletu sólistických zážitků na jednom koncertu. Mozartovský večer okoření připomenutí odkazu českého skladatele přelomu klasicismu a romantismu, přeštického rodáka Jana Jakuba Ryby. Ač je tato osobnost v naší paměti uložena zejména díky České mši vánoční a písňovému odkazu, zkomponoval Ryba i řadu světských skladeb – symfonií, serenád a koncertů, z nichž se nám do dnešní doby zachovalo bohužel jen torzo. Fragment z díla světového velikána Mozarta tak doplní i ukázka z díla jeho českého obdivovatele Ryby.

25. ročník cyklu nabídne i o svém druhém večeru světové hvězdy, mladé talenty a atraktivní program. Těšit se můžete na vynikajícího klavíristu Miroslava Sekeru, úspěšného violoncellistu Petra Nouzovského a violistku Kristinu Fialovou, nebo výjimečný mladý talent – houslistu Antonína Čonku. A samozřejmě nebude chybět nonšalantní hostitel Václav Hudeček. Nenechte si ujít listopadový svátek hudby, který se uskuteční v úterý 29. listopadu na Pražské konzervatoři. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.


Změna programu vyhrazena

Generální partner

Kooperativa CB png

Finanční partneři

UniCredit Bank CB

CEPS CB png

MusicCom